Dünyanın En Önemli Yerleri

Dünyanın dört bir yanında tarihi ve turistik anlamda birçok önemli ve güzel mekan mevcuttur. İnternette veya sosyal medyada da sıkça fotoğraflarını gördüğümüz bu yerlerin listesinde yüzlerce, hatta binlerce isim yer alabilir. Bazı yerler tarihiyle, bazı yapılar mimarisiyle, bazı alanlar da doğal güzelliği ile ön plana çıkar.

Dünyanın En Önemli Yerleri
Dünyanın En Önemli Yerleri

Dünyanın En Önemli Yerleri

Dünyanın dört bir yanında tarihi ve turistik anlamda birçok önemli ve güzel mekan mevcuttur. İnternette veya sosyal medyada da sıkça fotoğraflarını gördüğümüz bu yerlerin listesinde yüzlerce, hatta binlerce isim yer alabilir. Bazı yerler tarihiyle, bazı yapılar mimarisiyle, bazı alanlar da doğal güzelliği ile ön plana çıkar. Dünyanın en güzel yerlerinden seçtiğimiz birkaç ismi sizlerle paylaşmak istiyoruz sizinle. Dünyanın en etkileyici mekanları listemizde oldukça farklı noktalardan yerler mevcut. Ülkemizden de bir yapıya yer verdiğimiz dünyanın en önemli yerleri listemize geçelim şimdi.

  1. Gize Piramitleri

Mısır piramitlerini duymayanınız yoktur herhalde. Hatta Gize Piramitleri içerisinde yer alan Keops Piramidi dünyanın yedi harikasından biri. Dünyanın en tarihi yerleri arasında gösterilen Mısır’ın başkenti Kahire’deki bu yapı ile ilgili yazılan birçok makale, üzerinde araştırma yapılan çok sayıda konu bulunuyor.

  1. Kremlin

Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan Kremlin’in ismini duyunca aklınıza doğrudan Kremlin Sarayı geliyordur mutlaka. Fakat bu bölgede sarayın dışında da biçok yapı mevcut. 500 yıldan fazla bir tarihi bulunan Kremlin, şehrin kalbinde yer alıyor ve içerisinde birçok kule, hisar, kapı vb gibi yapılar bulunuyor. Mimarisi ile göz dolduran bu bölge de birçok açıdan dünyanın en önemli yerlerinden biri.

  1. Ayasofya

Hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için dini anlamda oldukça önemli bir yapı olan Ayasofya, günümüzde müze statüsünde ziyaretçilerini ağırlıyor. Birkaç defa dünyanın yedi harikası olmanın eşiğinden dönen bu yapının tarihi ise çok eski. 900 küsur yıl kilise, yaklaşık 500 yıl cami olarak hizmet veren yapı, kuşkusuz dünyanın en güzel yapılarından biri.

  1. Tac Mahal

17. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen bu muazzam yapının mimarlılığını dünyaca ünlü mimarımız olan Mimar Sinan’ın öğrencisi Mehmet İsa Efendi yapmıştır.               Genç yaşta eşini kaybeden Şah Cihan’ın eşinin anısına yaptırılan bu yapı, dünyanın en turistik mekanları arasında yer alıyor. Hindistan denilince akla ilk gelen yapı olan Tac Mahal, mimari tasarımı ve ambiyansı ile gören herkesi kendine hayran bırakıyor.

  1. Stonehenge

Dünyadaki en en eski yapılardan biri olan ve tarihi geçmişi 4000 – 5000 yıl öncesine dayanan bu anıt, İngiltere’de bulunuyor. Oldukça basit bir tasarım gibi görünse de bu yapıyla ilgili yazılan yazılar ve ortaya atılan iddialar gerçekten de çok enteresan. İlk inşa edildiğinde mezarlık olarak kullanıldığı düşünen yapı, dünyanın en ilginç yerleri arasında yer alıyor.

  1. Petra Antik Kenti

Birçok kişiye göre dünyanın sekizinci harikası olan olan bu yapı, Ürdün’de yer alıyor. Diğer yapılar gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu antik kent, yaklaşık 2500 yıllık bir tarihe sahip. Birçok sırrı ve gizli bölgeyi içinde barındıran bu yapı üzerinde araştırmalar hala devam ediyor.

  1. Machu Picchu

Peru’da bulunan Machu Picchı antik kenti And Dağlarının zirvesinde yer alıyor. Dünyanın en büyüleyici yerleri arasında bulunan bu yapıya ulaşmak oldukça güç olmasına rağmen birçok turist her yıl burayı ziyaret ediyor. Ulaşımı bu kadar güç olduğu için belki de günümüze kadar çok iyi şekilde korunabilmiş.