TÜRKİYE KORONAVİRÜSSÜRECİNDE DÜNYA ÜLKELERİNE YARDIMDA BULUNDU!

Koronavirüs salgını tüm dünyayı oldukça etkiledi. Herkesin tedirgin bir şekilde süreci takip ettiği günlerde Türkiye, kendisinden yardım isteyen 116 ülkeden 44 tanesine yardım kolileri, çeşitli tıbbi ekipmanlar, gıda kolileri vb gönderdi.

TÜRKİYE KORONAVİRÜSSÜRECİNDE DÜNYA ÜLKELERİNE YARDIMDA BULUNDU!

Koronavirüs salgını tüm dünyayı oldukça etkiledi. Herkesin tedirgin bir şekilde süreci takip ettiği günlerde Türkiye, kendisinden yardım isteyen 116 ülkeden 44 tanesine yardım kolileri, çeşitli tıbbi ekipmanlar, gıda kolileri vb gönderdi. İşte Türkiye’nin yardımda bulunduğu bazı ülkeler:

TÜRKİYENİN YARDIMDA BULUNDUĞU 44 ÜLKEDEN BAZILARI!

            Türkiyenin yardım talep eden 116 ülkeden yardımda bulunduğu 44 ülkeden bazıları şöyle:

 1. İSPANYA

Sağlık durumunun bir anda kötüye gitmeye başladığı ülkelerden biri olan İspanya’ya yardım uçağımız 8 Nisan’da Madrid’e inecek şekilde ulaştırıldı. Yardım kolilerinin üzerine Mevlana’nın birlik ve beraberlik temalı sözleri de yazıldı. İspanyol yetkililer teşekürlerini ve minnetlerini sunmakta da gecikmedi.

 1. İTALYA

İtalya gerçekten süreci oldukça kötü geçirdi. Salgın çok büyüdü ve hızla tehlikeli boyutlara ulaştı. Uzun bir karantina süreci geçiren İtalyanlar için hayat zor şartlarda geçiyor. Mart ayının son günlerinde gönderile uçakta maskeler, sağlık çalışanları için koruyucu ekipmanlar vb. bulunuyor.

 1. ÇİN

Çin, koronavirüs vakalarının ilk kes tanılandığı ülke. Dünyanın dört bir yanına Çin’den dağıldığı düşünülen koronavirüsün ortaya çıkardığı bu süreçte ülkemizden oldukça zor durumda olan Çin’e de yardımlarda bulunuldu. Oradaki Türkleri almak için giden askeri uçağın içine çeşitli maskeler, koruyucu önlükler vb tıbbi ekipman eklendi.

 1. UNITED KINGDOM(BİRLEŞİK KRALLIK)

10 Nisan’da giden uçakla 250 bin tıbbi ekipman gönderildi. Yetkililerden minnetlerini sunan açıklamalar da gecikmedi.

 1. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Bir diğer yardım alan ülke ABD. 28 Nisan’da ulaşan askeriyeye ait uçağımızda çeşitli koruyucu malzeme bulunuyordu. ABD Büyükelçisi, Türkiye’nin bu cömert tavrından etkilendiklerini açıkladı.

 1. SIRBİSTAN – BOSNA HERSEK – KOSOVA

 • Sırbistana 15-005I Turkish Air Force askeri uçağıyla 8 Nisanda gönderilen yardım kolilerinde sağlık ekipmanları bulunuyor.
 • Bosna Hersek ve Kosovaya da farklı askeri uçaklarla yapılan yardımlar ülkelerde yankı uyandırdı. Balkan ülkelerinin yetkilileri minnetlerini sunan açıklamalarda bulundular.
 1. KUZEY MAKEDONYA VE KARADAĞ

Diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi Kuzey Makedonya ve Karadağ’a da 8 Nisanda askeri uçakla gönderilen yardım kolileri oldukça faydalı oldu.

 1. İRAN

En büyük yardımlardan birinin yapıldığı İran’a 17 Martta 1000 koronavirüsü tespit edici kit, 5000’e yakın tulum, 20 bin civarında koruyucu önlük, 2 bin gözlük ve 82 bin maske gönderildi

 1. IRAK

Irak’ın Erbil şehrine iki aşamalı yollanan yardımlarda toplamda 50 bin maske ve 800’e yakın gıda kolisi gönderildi.

 1. GÜRCİSTAN

25 Nisan’da Kızılay tarafından Gürcistana tıbbi yardım kolileri gönderildi.

 1. KOLOMBİYA

Kolombiya’ya 200’den fazla hastane yatağı ve gıda kolisi yardımı yapıldı.

 1. PAKİSTAN

Irak’a olduğu gibi Pakistan’a da iki aşama halinde gıda ve tıbbi malzeme kolisi yardımı yapıldı.

 1. BULGARİSTAN

Oldukça büyük bir sağlık ekipmanı yollanan Bulgaristan’ın kolilerinde 50 bin maske, 100 bin tulum ve 100 bin gözlük bulunuyordu.

 1. AZERBAYCAN

Her felakette yardımlaştığımız kardeş ülkemiz Azerbaycan da unutulmadı tabii ki.

 1. AFGANİSTAN

Tıbbi ekipmanlar ve gıda yardımlarının gönderildiği Afganistan da yardım yapılan ülkeler arasında.