Türkiye'nin En Tarihi Yerleri

Birbirinden değerli tarihi mekanların her biri gezilip görülmeye değer. Bu yerlere gitmeden önce de bu yazımızı okumanızda ve Türkiye’nin en tarihi yerleri hakkında kısa bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Türkiye'nin En Tarihi Yerleri
Türkiye'nin En Tarihi Yerleri

Tarihte birçok uygarlığa ve büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan Türkiye topraklarında birçok tarihi yer ismi sayılabilir. Yapılan araştırmalarla birlikte tarihi mekanların sayısı giderek artmakta, her yeni eser Türkiye’nin zengin tarihine ışık tutmaktadır. Türkiye’nin en tarihi yerleri listemizde herkesin mutlaka bilmesi gereken birkaç isim sayacağız size. En popüler tarihi eserlerin bulunduğu listede Balıklı Göl, Efes Antik Kenti, Cumalızık, Safranbolu ve daha birçok isim mevcut. Birbirinden değerli tarihi mekanların her biri gezilip görülmeye değer. Bu yerlere gitmeden önce de bu yazımızı okumanızda ve Türkiye’nin en tarihi yerleri hakkında kısa bilgi sahibi olmanızda fayda var.

  1. Safranbolu

Karabük ilimize bağlı Safranbolu bölgesi, yüzlerce yıldır korunan Osmanlı evleri ile ön plana çıkıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde adı yazılan Safranbolu, aynı zamanda en iyi korunan şehirler arasında. Birçok tarihi çarşı, cami, köy, mağara vs gibi alanların bulunduğu Safranbolu’yu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Birçok tur firması buraya kısa ve uzun süreli turlar düzenliyor.

  1. Balıklı Göl

Buram buram tarih kokan ve peygamberler şehri olarak da bilinen Şanlıurfa ilimizin incilerinden Balıklı Göl de Türkiye’nin en güzel tarihi yerlerinden biri. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bu göl, özellikle gece saatlerinde harika bir görüntü oluşturuyor. İçindeki balıkların asla avlanmadığı göl, riavayete göre Hz. İbrahim’in ateşe atılmak istendiği yerdir.

  1. Cumalıkızık

Klasik Osmanlı köylerinden biri olan Cumalıkızık’ın yaklaşık 800 yıllık bir tarihi mevcut. Yakın zamanda birçok dizinin de çekildiği bu köy, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne de girmiş durumda. Türkiye’nin en tarihi yerleri arasında gösterilen köy, Bursa ilimize bağlı. Özellikle kahvaltı mekanları meşhur olan köyde yöresel ürünler ve lezzetler oldukça revaçta.

  1. Efes Antik Kenti

İzmir, şüphesiz Türkiye’nin her anlamda en güzel şehirlerinden biri. Yerli ve yabancı milyonlarca turistin her sene akın ettiği İzmir’de birçok tarihi eser bulunuyor. Bunlar arasında belki de en popüler olan ise Efes Antik Kenti. Yaklaşık 8000 yıllık bir tarihi geçmişi bulunan bu antik kent, tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Adı, Türkiye’nin tarihi mekanları arasında kesinlikle yer alması gereken bu antik kenti kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

  1. Kapadokya

Bu ismi duyunca aklınıza hemen peri bacaları ve balon turları gelmiştir muhakkak. Doğal güzelliği itibariyle dünyada eşi benzeri bulunmayan Kapadokya, Nevşehir ilimizi bağlı bir bölge. Kendinizi adeta bir masal diyarında hissedeceğiniz Kapadokya’nın tarihi de çok eski. Türkiye’nin en eski yerleri arasında bulunan Kapadokya’ya her sene çok sayıda tur düzenlenmektedir. Siz e bunlardan birine katılabilirsiniz.

  1. Nemrut Dağı

2000 metreden fazla bir yükseklii bulunan Nemrut Dağı’nı Türkiye’nin en tarihi yerlerinden biri yapan özellik, zirvesinde yer alan ve binlerce yıllık tarihi bulunan heykellerdir. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdığı Nemrut Dağı, Adıyaman ilimizin sınırları içerisinde.

  1. Hattuşaş

Bugünkü Türkiye topraklarında bilinen en eski uygarlıklardan biri olan Hititlerin başkenti olan Hattuşaş, bugün Çorum ilimize bağlı bir yer. Tarihin gördüğü en büyük imparatorluklara ev sahipliği yapan Hattuşaş, yaklaşık 5000 yıldır yaşamın olduğu bir bölge. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hattuşaş’ı kesinlikle görmelisiniz.