SEMT PAZARLARINA YASAK MI GELİYOR

Semt pazarlarına gelen yasağın kalması ve satış yapılabilmesi hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından Genelge yayınlandı. İşte Genelgenin detayları.

SEMT PAZARLARINA YASAK MI GELİYOR
Semt pazarlarına yasak mı geliyor?

SEMT PAZARLARINA GELEN YASAK HAKKINDA GENELGE YAYINLANDI

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından daha önce tüm yerleşim birimleri için getirilen pazar yerlerinde yapılacak olan her türlü kıyafet, oyun araç gereçleri, çiçek, tohum, fide, züccaciye ürünleri vb ürünler için satış yasağı kalkıyor!

Semt pazarlarına gelen yasağın kalması ve satış yapılabilmesi hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından Genelge yayınlandı. İşte Genelgenin detayları.

 

ÜRÜNLER SATIŞA SUNULABİLECEK!

        Pazarcılar; giyim, oyuncak, çiçek - fide – tohum vb ürünlerini satışa sunabilecek ancak tabii ki uyması gereken bazı kurallar da genelgede belirtilmiş.

PAZAR YERLERİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELER?

Pazar yerlerinde uyulması gereken kurallar da İçişleri bakanlığı tarafından belirlendi ve valiliklere tüm alt yönetim birimlerine iletilmesi amacıyla gönderildi. Kurallar şu şekilde:

  • Pazarcıların kuracakları sergiler ve tezgahlar arasında en az 3 metre mesafe bulunacak.
  • Saat en geç 19.00’a kadar satışa izin verilecek.
  • Kişisel hijyen ve korunma kurallarına Pazar esnafının uyması bekleniyor olacak. Maske, eldiven gibi koruyucu önlemler dikkat edilenlerin başında geliyor.
  • Pazarcılardan el dezenfektanı kullanması bekleniyor ancak belediyeler bu konuda esnafa destek olacak.
  • Ürünler mümkünse ambalajlarıyla satılacak ancak eğer bu durum mümkün değilse, ambalajlı satılmayan ürünlerde seçmeceye izin verilmeyecek. Pazarcının paketleyerek minimum temasla ürünü müşteriye teslim etmesi bekleniyor.

Tezgahlarda sadece “zaruri ihtiyaç” katogorisindeki ürünlerin satışına izin verilecek.