black mirror 6. sezon ne zaman ? black mirror 5. sezonda neler oldu ?

black mirror 6. sezon ne zaman yayınlanacak ? black mirror 6. sezon dizisi izleyicilerin karşısına ne zaman çıkacak? Bütün bu sorunların cevabını açıklıyorum

black mirror 6. sezon ne zaman ? black mirror 5. sezonda neler oldu ?

İlk olarak 2011 yılında yayınlanan ve yıllardır herkesin takip ettiği bir dizi ile karşınızdayım. Aslında bilindiği üzere bir diziden ziyade her bölümü kısa bir film tadında geçiyor Black Mirror’un. Her ne kadar fantastik veya bilim kurgu kategorisinde ele alınması gereken bir dizi gibi dursa da gerçek hayatın tam içinden birçok kesiti bütün çıplaklığı ile bizlere sunuyor. Her yerimizin ve her anımızın buram buram teknoloji olmaya başladığı dünyamızda, bizi bekleyen kötü senaryoları, daha genel bir ifadeyle distopyaları gün yüzüne çıkarıyor. 5. sezonunun yaklaşık bir sene önce, 2019 haziranında yayınlandığı Black Mirror, kitlesini de ikiye bölmüş durumda. Bir kısım izleyici, özetle “Black Mirror artık bozdu” dese de, diğer kesim, her yeni bölüm ile diziye bir kez daha aşık oluyor ve yeni sezonu heyecanla bekliyor. İşte benim de bu diğer kesimde olduğumu söylemeliyim.

 

Black Mirror 5. Sezonda Neler Oldu?

Bu sezonda bilindiği üzere üç “bölümcük” vardı. Black Mirror’un kemik kitlesi (ve tabii ki ben) bundan pek hoşlanmadı desek yeridir. Herkes yine 3. ve 4. sezondaki gibi 6 bölüm beklerken biraz ters köşe yaptı Black Mirror. Fakat bölümlerin güzel olduğunu, en azından vasatın çok üzerinde olduğunu söyleyip hakkını vermek gerek.

“Smithereens”, “Striking Vipers ve Rachel”, “Jack ve Ashley Too” adlı bu üç bölümün kısa bir özetini geçelim isterseniz. 

Black mirror 5. Sezonda neler oldu? şimdi madde madde açıklamanın zamanı geldi,

  • Smithherens: Başrolünde Andrew Scott (evet, Sherlock’taki Moriarty rolünden tanıyoruz onu) yer aldığı bölüm bize özetle, sosyal medya bağımlılığının nelere mal olacağını anlatıyor.
  • Striking Vipers: Bu bölüm, günümüzde giderek daha popüler hale gelen “sanal gerçeklik” teknolojisinden dem vuruyor. Temposu biraz düşük olsa da yine de kendini izlettiriyor ve gerçekten içinde yaşadığımız toplumun değer yargılarını sorgulattırıyor.
  • Rachel, Jack ve Ashley Too: Black Mirror, çizgisini hiç bozmuyor ve bu bölümde de bambaşka bir distopyayı anlatıyor bize. Konumuz yapay zeka. Yer yer güldüren ama genel olarak bizleri derin düşüncelere sevketmesi gereken bu bölüm de bence bir Black Mirror klasiği idi.

 

 

Black Mirror 6. Sezon Ne Zaman Başlayacak?

black mirror 6. sezon onayı aldımı ? gibi soruların cevaplarını vermiyorum bile çünkü Black miror dizisinin aksiyon seviye o kadar çok yükseldi ki netflix veya yapımcılar bu diziyi kesinlikle yarıda bırakmayacak, Haliyle Direk cevap olarak bir önceki sezonlara göre ele almak gerekirse  Black Mirror 6. sezonunun Kış mevsiminde yayınlacağını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Neden kış mevsimi diye soranlara Hemen sezonları bir gözden geçirelim ;

  • 1. Sezon : 4 Aralık 2011 Tarihinde yayınlandı
  • 2. Sezon : 11 Şubat 2013 Tarihinde yayınlandı
  • 3. Sezon : 21 Ekim 2016 Tarihinde yayınlandı
  • 4. Sezon : 29 Aralık 2017 Tarihinde yayınlandı
  • 5. Sezon : 5 Haziran 2019 Tarihinde yayınlandı
  • 6. Sezon :  Black mirror 6. Sezon Aralık - Ocak - Şubat aylarında yayınlanacak.

Yukarda ki maddeleri tek tek incelediğinizde göreceksiniz ki Genelde kış mevsiminde yayınlanmıs ve Black mirror 6. Sezon ne zaman yayınlanacak ? Sorusuna da hemen cevap bulmuş olduk. 

Olağan Bir durum olmadığı müddetce Black mirror Yeni sezon mutlaka gelecek, Fakat her zaman en kötü olasılığı değerlendirmemiz gerekli, Haliyle 6. Sezon onayı alamasa bile mutlaka en az 2 şer saatlik 2 adet telafi bölümü yayınlanacaktır.

 

Black Mirror 6. Sezonda Neler Olacak?

Black Mirror dizisi, kendi felsefesini şimdiye kadar yayınladığı bölümler ile zaten açıkça ortaya koymuş durumda. Benim beklentim, artık yeni konular aramaktansa yeni ve orjinal kurgular ile izleyicinin karşısına çıkması yönünde. Teknolojinin doğrudan veya dolaylı olarak hayatımıza getirdiği zorlukların daha dikka çekici hikayeler ile anlatılmasını bekliyorum ben açıkçası. Bunları yazarken bile heyecanlandım resmen, umarım daha fazla bekletmezler bizi...